katalog tasarım

Katalog, bir firmanın ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmak için kullanılan, geniş içerikli ve bilgi detayı fazla olan, basılı yayın tarzında reklam aracıdır. Katalog tasarımı ise, bu reklam türünün görselliğinin ve ürün tanıtımının, firmanın ihtiyaçları doğrultusunda görselleştirilme sürecidir.

Tasarımda kullanılan fotoğraf, biçim, renk vb. ögelerin yanında, kataloğun basımı için kullanılan malzemelerin ve baskı ekipmanının da kaliteli ve son teknolojik donanıma sahip olması önemlidir. Katalog, broşür gibi çok eski bir tanıtım biçimi olup, elden ele dolaşarak ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yaparak satış artırıcı özelliğe sahiptir. Hizmet verdiğiniz sektöre, başka bir deyişle amacına uygun olarak hazırlanan bir katalog her zaman işlerinizde kolaylık sağladığı gibi sunumunuzu güçlendirmek adına yararlı olacaktır.

Markanızı geniş kitlelere ulaştırmak istiyorsanız, ürünlerinizi, ürün içeriklerinizi ve çalışmalarınız tanıtmak için görsel tasarımı ön planda olan bu reklam aracını tercih ederken aşağıdaki özelliklere dikkat edilmesi gerekir. Bunlar;

  1. Akılda kalıcı olması ve çağrışım yapması gerekir.
  2. Katalog her yönüyle firmayı temsil edebilmeli.
  3. Karmaşıklıktan uzak, kolay anlaşılabilir olmalıdır.
  4. Görsel tasarımı ve malzeme tercihi açısından belirli standartların altında olmaması gerekir.

Katalog ile yapılan tanıtımın günümüzde en büyük faydası, ürünün tüketiciyi evden dışarı çıkarmadan verdiği hizmet ve bu doğrultuda alınan satışa yönelik geri dönüşüdür. Ayrıca kataloglarda tasarlanan, ödeme kolaylıkları, sabit fiyatlar da tüketiciyi cezbetmektedir. Kataloglar düzenli olarak gönderilip, tüketici yeni ürünlerden haberdar edilirse, mağazanın ziyaretçi trafiğinin artışı sağlanır. Kataloğun avantajlarından biri de tüketiciye günün her saati, her mekanda ulaşabilmesidir. Ayrıca katalog tasarımı, uzaktan satış hizmeti veren markaların, mağaza maliyetlerini azaltmaktadır. Ayrıca marka, birçok farklı markanın tanıtıldığı katalogda yer alıyorsa, farklı imaj ve görsellikle öne çıkar. Kataloglar, markaların hatırlanma, farkındalık ve sadakat yaratma olanaklarını üst seviyelere çekmesi bakımından önemlidir. Müşteri ziyaretlerinizde daha etkili bir sunum için, fuarlarda ve stand tanıtımlarında insanların, firmanız veya hizmetleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi olmasını istemez misiniz? Fark edilmeye ihtiyaç duyduğunuzda ekibimizle size özel katalog tasarım ve diğer hizmetlerimiz ile hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.