ambalaj tasarım

Ambalaj tasarımı, ürünün her türlü özelliğiyle tüketiciye yansıması ve onunla etkileşim kurmasını sağlayan önemli bir araçtır. Yani ürünün dilidir. Bu dilin doğru ve güçlü olması, tanıtımın olumlu sonuçlanmasını sağlar. Ambalajın tasarımı, diğer tanıtım konularında olduğu gibi, başta grafik tasarımcı olmak üzere uzman ekibin sorumluluğundadır.

Bu nedenle üretim öncesi süreçte dikkat edilmesi gereken konuları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1. Ürün, tüketiciye sunulduğu zaman bulunduğu yerde her konumda çekici gücünü, etkisini göstermelidir, anlaşılmalıdır.
  2. Satıcı kişiler ürünleri yan yana dizerken her zaman ambalajın geniş yüzeyini tüketicinin görebileceği şekilde konumlandırmayabilir. Ambalajın yan ve üst yüzeyleri de ürünün sunumu aşısından önemlidir. Her ürün, farklı kuruluşların ürünleriyle yan yana geldiğinde çekiciliğini koruması gerekir. Bu durum, vitrinde ya da market raflarında olduğu kadar, tüketici elinde de ona verdiği güven yönünden önemlidir.
  3. Her türlü ürün ambalajında, ürünle dış ögelerin ilişkisi iyi olmalıdır. Ambalajın rengi, seçilen yazı ve biçimler vb. parçaların düzenlemesi birbirleriyle uyumlu olursa; görsel etkisi güçlü olur, tüketici belleğinde olumlu imaj yaratır.
  4. Ambalaj tasarım için renk seçimi, ürünün, müstakbel alıcının düşüncelerini, duygularını etkilemesi, onu satın almaya yönlendirmesi açısından ciddi bir konudur.
  5. Renkler, her tasarımda önemli bir etkendir. Değişken olmakla birlikte her rengin psikolojik etkisi farklıdır. Örneğin; Sıcak renkler, neşe, canlılık, hareket ve arzu etkisi yaratır. Ambalajı daha yakın ve olduğundan büyük gösterirler. Soğuk renkler ise, dinginlik ve rahatlık etkisi yaratırlar. Ambalajı olduğundan küçük gösterirler. Tek tek renklere baktığımızda, beyaz; içtenliği, siyah; durgunluğu, şiddeti ve kederi, kırmızı; dehşeti, canlılığı, aşırı isteği, tehlikeyi, ihtirası, cesareti, ateşi ve günahı, sarı; korkaklığı, uyarıyı, hareketi ve neşeyi, mavi; soyluluğu, dürüstlüğü, sessizliği ve rahatlığı, aşık mavi tonlar; sınırsızlığı, yeşil; ümidi, hayatı ve canlılığı, mor; hüzün ve işe dönüklüğü hissi oluşturur.

Mağazalarının artması, ithalat ve ihracatın gelişmesiyle ve bunlara paralel olarak rekabetin kızışmasıyla ambalajın önemi her geçen gün artmaktadır. Artık üretici firmalar, ürünlerinin doğru değerlendirilmesinde ambalajın önemini daha iyi kavramışlardır. Ürünün tüketiciye iyi bir ambalajla sunulmasındaki sürecin sorumluluğunun farkında olan ekibimiz, bu yolculuğunuzda markanıza eşlik edebilir.