Ödeme ve Fatura Servisi nedir?

Ödeme ve fatura servisi, güvenli, hızlı ve kolay bir şekilde ödeme alma ve faturalandırma işlemlerinin gerçekleştirildiği, web tabanlı üçüncü parti çevrimiçi bir platformdur. Ödeme ve fatura servisi, firmanızın kolay şekilde ödeme gerçekleştirip faturalandırma hizmetini almasını sağlarken, esnek iş gücü ve güvenli çalışmasını sağlar.

Neden üçüncü parti Ödeme ve Fatura Servisi kullanılıyor?

Çünkü, Kolektif İş Modeli (CBM) ile çalışan Caps Digital, finans süreçlerini hız ve verimlilik esaslarına göre minimize ve optimize ederek, zamanını ve enerjisini projenin uygulama sürecine ağırlık verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle sınıfının en iyi servisi ve uygulamalarını sunan üçüncü parti esnek platformlar ile entegre çalışır. Ayrıca ödeme ile ilgili bilgileriniz gizlilik esasına dayanarak, Caps Digital veri tabanında saklanmadığı için altyapı yatırımı, testler ve güvenlik sorunlarını tamamen ortadan kaldırır.

Hangi Ödeme ve Fatura Servisi kullanılıyor? Kapsamı nedir?

Caps Digital, ödeme ve fatura servisi olarak Rimuut ile entegredir. Rimuut OÜ, ödeme ve faturalandırma işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan Estonya merkezli global bir AB şirketidir.

Ödemeniz Rimuut aracılığıyla “şirketinize ait banka hesabı” üzerinden Havale, Eft, Kredi Kartı (şu an için tek çekim), Papara ile yapılmalıdır. Siparişi onaylamanız durumunda gerekli talimatlar email adresinize gönderilir. Ödemeniz onaylanmadıkça siparişiniz işleme alınmaz.

Faturalandırma işlemi yurtdışı merkezli olacağından, faturanız 0% KDV olarak düzenlenir. Yurtdışı hizmet faturalarının muhasebeleştirilmesi aşamasında da şirketinize tıpkı KDV gibi 18% oranında KDV2 yani 2 nolu KDV doğmaktadır. Bu fatura tutarının %18’ini, KDV beyannamesinde sorumlu sıfatıyla indirim konusu yapmanız gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgiye Rimuut Fatura İşleyişi linkinden ve daha fazla bilgiye Rimuut Destek linkinden ulaşabilirsiniz.

Ödeme ve Fatura Servisi nasıl çalışır?

Ödeme ve fatura servisi işlem adımları; Kayıt, Proje Daveti Onayı, Ödeme, Faturalandırma süreçlerini kapsar. İşlem adımları şu şekilde gerçekleşir;

1. Ücretsiz ve kolay bir şekilde Rimuut kayıt sayfasından üyelik tipini ‘müşteri’ olarak seçerek üyelik kaydınızı yapınız. Email adresinize gönderilen ‘Hesap Aktivasyonu’ mailini doğrulayarak hesabınızı aktive ediniz. (Önemli Uyarı: Rimuut üzerinde oluşturacağınız ad-soyad, email, fatura vb diğer tüm bilgileriniz, Caps Digital üzerinde kaydettiğiniz bilgiler ile aynı olmalıdır.)

2. Rimuut’a giriş yaptıktan sonra Müşteri Paneli > Anasayfa > Bekleyen İşlemler alanından ilgili proje davetini ‘Kabul et’ butonuna tıklayarak onaylayınız. Proje davetiyesinde yer alan proje adı; stok kodu ve sipariş numarası ile oluşturulmuş özel bir kod adıdır. (Önemli Uyarı: Proje daveti süresi, işlem yoğunluğuna göre 15-60dk içerisinde gerçekleşir.)

3. ‘Bekleyen İşlemler’ alanından ilgili proje için ‘Ödeme yap’ butonuna tıklayarak yönlendirildiğiniz ödeme sayfasından, ödeme yöntemini seçerek ödeme işleminizi tamamlayınız. (Önemli Uyarı: Havale/Eft işlemlerinde lütfen ilgili Rimuut Referans Numarasını ödemenizin açıklama kısmına yazmayı unutmayınız. Tüm ödeme yöntemlerinde ödeme yaptığınız banka hesabınızın faturanın kesildiği şirkete ait banka hesabı olması gerekmektedir. Fatura işlemlerinde ödemenin şirket hesabından yapılmadığı durumlarda işlem iptal edilir.)

4. Ödeme onayı gerçekleştikten sonra, ticari bilgilerinize göre düzenlenen fatura tarafınıza iletilir.