tipografi, grafik tasarım

Bir insan veya toplum hayatında yazıların ve harflerin kesinlikle bir yeri vardır. Bu konu ile ilgili içimizden bazıları şüphesiz daha bilinçli. Matbaanın icadından bilgisayarın icadına, internetin oluşumundan yaygınlaşmasına kadar pek çok değişiklik meydana gelmiştir. Son iki yüzyılda tipografi gelişimini hızlandırmış, bu süre içinde yazı karakterlerinin yapılarında ve boyutlarında şaşırtıcı değişimler olmuştur ve değişim halen devam etmektedir.

Fontların bu inanılmaz istilası yazı kullanımını kolaylaştırmıştır. Artık istediğiniz fontu bilgisayarınıza indirerek sahip olabiliyorsunuz. Fakat daha sonra kalite problemiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Sunulan harflerin sadece küçük bir bölümü güzel. Halkın iyiyi kötüden ayıramaması ise bir başka sorun. Kolay bir yol olarak sürekli bilgisayar kullanılması beraberinde başka problemler getirmektedir.

İyi bir grafik tasarım için, tipografide çok sayıda kural ve onları uygulamak için çeşitli yollar vardır. Hataları görmek için eğitimli ve çok pratik yapmış bir göze her zaman ihtiyaç vardır, çünkü bilgisayar her şey değildir. O bize yardım eder fakat mükemmel değildir. Altın kural “doğru olması değil, doğru görünmesi gerekir” dir. Bunu ancak tipografi ile ilgiliyseniz görebilirsiniz. İşte bu noktada yazının gerçek uzmanı bir amatörden ayrılabilir. İnanın hemen hemen her gün çok sayıda yanlış tipografik metinlerle karşılaşıyoruz.

Tipografinin karşı karşıya kaldığı en büyük sorun harflerin kapalı ve açık alanları arasındaki dengedir. Yazı ve resim uyum içinde olmalıdır. Tipografik kompozisyona yardım edecek bir imaj da yoktur. Onu sadece harflerin gücüyle oluşturmak zorundasınız. Harfler, gerçek hayatın referanslarıdır. Kişiliği, karakteri yansıtır. Mesela eğer bankacılık işi ile meşgulseniz, güvenirlik hissi yaratacak Garamond gibi klasik serif font tercih etmelisiniz. Serif fontlar genellikle elegan veya klasik bir imaj yaratmak için kullanılır. Daha geçici bir imaj için ise Bank Gothic gibi bir Sans Serif font tercih edilmelidir. Sans serif fontlar güven ve rahatlık hissi yaratmaya yardımcı olur.